Curtis Joseph
- Post
- Brankář
- Národnost
Kanada
- Narozen
- 29. 4. 1967, Keswick (59 let)
- Výška a váha
- 180 cm · 88 kg
- Hokejka
- levá
- 943
- Zápasy v NHL
- 454
- Výhry
- 51
- Čistá konta
Curtis Shayne Joseph je bývalý kanadský hokejový brankář. S kanadskou reprezentací vyhrál olympijský turnaj na hrách v Salt Lake City roku 2002 a Spenglerův pohár 2007. Má též stříbro ze Světového poháru 1996 a z mistrovství světa konaného téhož roku. NHL hrál v letech 1989–2009 (s dvěma krátkými odskoky do IHL a AHL) za kluby St. Louis Blues, Edmonton Oilers, Toronto Maple Leafs, Detroit Red Wings, Phoenix Coyotes a Calgary Flames. V NHL dosáhl 454 vítězství, tedy sedmý největší počet mezi brankáři. V základní části odehrál 943 zápasů, 51 krát udržel čisté konto a dosáhl průměrné úspěšnosti zásahů 90,61 procenta. Ve vyřazovací části (Stanleyově poháru) přidal 133 utkání a úspěšnost vytáhl na 91,67 procenta. Roku 2000 obdržel King Clancy Memorial Trophy, pro hráče s nejlepšími lidskými kvalitami. Měl přezdívku Cujo, podle psa ze známého hororového románu Stephena Kinga. Tohoto psal měl vyobrazeného na své masce.
Text: Wikipedie (CC BY-SA 4.0), upraveno
Ocenění
- King Clancy Memorial Trophy 1999/00
Kariéra po sezónách
Všechny soutěže, ve kterých hráč nastoupil – kluby, juniorky, extraligy i reprezentace.
| Sezóna | Soutěž | Tým | Z | V | Prům. | Úsp. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1984/85 | OHA-B | King CityOHA-B | 18 | – | 4,82 | – |
| 1984/85 | OPJHL | NewmarketOPJHL | 2 | 1 | 8,00 | – |
| 1985/86 | OPJHL | Richmond HillOPJHL | 33 | 12 | 5,45 | – |
| 1986/87 | OPJHL | Richmond HillOPJHL | 30 | 14 | 4,35 | – |
| 1987/88 | SJHL | Notre DameSJHL | 36 | 25 | 2,59 | – |
| 1987/88 | Cen-Cup | Notre DameCen-Cup | 5 | 4 | 3,17 | – |
| 1988/89 | WCHA | U. Of WisconsinWCHA | 38 | 21 | 2,49 | – |
| 1989/90 | NHL | St. Louis BluesNHL | 15 | 9 | 3,38 | 89,0 % |
| 1989/90 | IHL | PeoriaIHL | 23 | 10 | 3,87 | – |
| 1990/91 | NHL | St. Louis BluesNHL | 30 | 16 | 3,12 | 89,8 % |
| 1991/92 | NHL | St. Louis BluesNHL | 60 | 27 | 3,01 | 91,0 % |
| 1992/93 | NHL | St. Louis BluesNHL | 68 | 29 | 3,02 | 91,1 % |
| 1993/94 | NHL | St. Louis BluesNHL | 71 | 36 | 3,10 | 91,1 % |
| 1994/95 | NHL | St. Louis BluesNHL | 36 | 20 | 2,79 | 90,2 % |
| 1995/96 | NHL | Edmonton OilersNHL | 34 | 15 | 3,44 | 88,6 % |
| 1995/96 | IHL | Las VegasIHL | 15 | 12 | 1,99 | 92,9 % |
| 1995/96 | WC-A | KanadaWC-A | 8 | – | 1,76 | – |
| 1996/97 | NHL | Edmonton OilersNHL | 72 | 32 | 2,93 | 90,7 % |
| 1996/97 | W-Cup | KanadaW-Cup | 7 | 5 | 2,31 | – |
| 1997/98 | NHL | Edmonton OilersNHL | 71 | 29 | 2,63 | 90,5 % |
| 1998/99 | NHL | Toronto Maple LeafsNHL | 67 | 35 | 2,56 | 91,0 % |
| 1999/00 | NHL | Toronto Maple LeafsNHL | 63 | 36 | 2,49 | 91,5 % |
| 2000/01 | NHL | Toronto Maple LeafsNHL | 68 | 33 | 2,39 | 91,5 % |
| 2001/02 | NHL | Toronto Maple LeafsNHL | 51 | 29 | 2,23 | 90,6 % |
| 2001/02 | Olympics | KanadaOlympics | 1 | 0 | 5,00 | – |
| 2002/03 | NHL | Detroit Red WingsNHL | 61 | 34 | 2,49 | 91,2 % |
| 2003/04 | NHL | Detroit Red WingsNHL | 31 | 16 | 2,39 | 90,9 % |
| 2003/04 | AHL | Grand RapidsAHL | 1 | 1 | 1,00 | 95,2 % |
| 2005/06 | NHL | Phoenix CoyotesNHL | 60 | 32 | 2,91 | 90,2 % |
| 2006/07 | NHL | Phoenix CoyotesNHL | 55 | 18 | 3,19 | 89,3 % |
| 2007/08 | NHL | Calgary FlamesNHL | 9 | 3 | 2,55 | 90,6 % |
| 2008/09 | NHL | Toronto Maple LeafsNHL | 21 | 5 | 3,57 | 86,9 % |
| Sezóna | Soutěž | Tým | Z | V | Prům. | Úsp. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1987/88 | Cen-Cup | Notre DameCen-Cup | 5 | 4 | 3,17 | – |
| 1989/90 | NHL | St. Louis BluesNHL | 6 | 4 | 3,30 | 89,2 % |
| 1991/92 | NHL | St. Louis BluesNHL | 6 | 2 | 3,64 | 89,4 % |
| 1992/93 | NHL | St. Louis BluesNHL | 11 | 7 | 2,27 | 93,8 % |
| 1993/94 | NHL | St. Louis BluesNHL | 4 | 0 | 3,66 | 90,5 % |
| 1994/95 | NHL | St. Louis BluesNHL | 7 | 3 | 3,68 | 86,5 % |
| 1996/97 | NHL | Edmonton OilersNHL | 12 | 5 | 2,81 | 91,1 % |
| 1997/98 | NHL | Edmonton OilersNHL | 12 | 5 | 1,93 | 92,8 % |
| 1998/99 | NHL | Toronto Maple LeafsNHL | 17 | 9 | 2,43 | 90,7 % |
| 1999/00 | NHL | Toronto Maple LeafsNHL | 12 | 6 | 2,06 | 93,2 % |
| 2000/01 | NHL | Toronto Maple LeafsNHL | 11 | 7 | 2,10 | 92,7 % |
| 2001/02 | NHL | Toronto Maple LeafsNHL | 20 | 10 | 2,30 | 91,4 % |
| 2002/03 | NHL | Detroit Red WingsNHL | 4 | 0 | 2,08 | 91,7 % |
| 2003/04 | NHL | Detroit Red WingsNHL | 9 | 4 | 1,39 | 93,9 % |
| 2007/08 | NHL | Calgary FlamesNHL | 2 | 1 | 0,76 | 97,0 % |
| 2007/08 | Spengler Cup | Team CanadaSpengler Cup | 3 | – | 1,95 | – |
Z zápasy · V výhry · Prům. obdržené góly na zápas · Úsp. úspěšnost zákroků
Reprezentace na MS a ZOH
Góly a asistence na mistrovstvích světa, olympiádách a dalších turnajích reprezentací podle Wikipedie. Z = zápasy, ve kterých bodoval.
| Soutěž | Tým | Z | G | A | B |
|---|---|---|---|---|---|
| MS v ledním hokeji 1996 | 1 | 0 | 1 | 1 |
Hokej zblízka
Sezóny NHL, další soutěže, týmy, hráči a reprezentace na jednom místě.
- Aktuální sezónaTabulka, play-off a výsledky
- Všechny sezónyKonečné tabulky a vítězové
- MS v ledním hokejiOd roku 1920: vítězové, tabulky a zápasy.
- MS juniorů v ledním hokejiOd roku 1977: vítězové, tabulky a zápasy.
- Euro Hockey TourOd roku 1996: vítězové, tabulky a zápasy.
- MS žen v ledním hokejiOd roku 1990: vítězové, tabulky a zápasy.
- ZOHOd roku 1920: vítězové, tabulky a zápasy.
- Světový pohárOd roku 1996: vítězové, tabulky a zápasy.
- TýmySoupisky a historie
- HráčiCelá historie NHL
- ReprezentaceVýsledky na MS a OH
NHL živě sleduj s Plnou palbou
V Plné palbě jsou všechny kanály s NHL: zápasy živě a k tomu 7denní archiv, kdyby ti utekl výběr nebo začátek.
Statistiky: NHL. Texty a fotky: Wikipedie / Wikimedia Commons (licence u každé položky). Text: Wikipedie (CC BY-SA 4.0), upraveno
